Do tworzenia powierzchni tarasowych coraz częściej wykorzystuje się deski ryflowane, czyli deski tarasowe z wyżłobioną powierzchnią. Ryflowanie to wąskie, podłużne rowki o szerokości około 3-5 mm i niewielkiej głębokości. Przebiegają one równolegle do siebie wzdłuż długości deski tarasowej. Ryflowanie wykonuje się zarówno w deskach kompozytowych (produkowanych z mieszanki tworzywa sztucznego oraz drewna), jak i deskach drewnianych (z drewna iglastego i egzotycznego). Chociaż zdecydowana większość oferowanych obecnie w sklepach desek to deski ryflowane, swoich zwolenników mają również deski gładkie.
Deski tarasowe ryflowane
Deski ryflowane cieszą się największą popularnością w ostatnich latach. Producenci takich desek zachwalają ich właściwości użytkowe. Powstały one z myślą o powierzchniach zewnętrznych. Bardzo dobrze „radzą” sobie z nadmiarem wody. Znajdujące się na ich powierzchni żłobienia mają bowiem za zadanie szybsze i sprawniejsze odprowadzenie wody opadowej czy roztopowej z powierzchni tarasu. Sprzyja temu oczywiście jego odpowiedni spadek. Zgromadzona na powierzchni tarasu woda spływa do ryflowań, którymi dalej jest usuwana poza krawędź deski. Dzięki temu powierzchnia desek ryflowanych jest też mniej śliska, a wykonany z nich taras bezpieczny w użytkowaniu nawet po deszczu. Ryflowanie ma też powodować, że drewniane deski tarasowe w mniejszym stopniu narażone są na paczenie. Na deskach ryflowanych wykonanych z drewna mniej też widoczne są naturalne niedoskonałości tego naturalnego materiału (np. pęknięcia) oraz zarysowania.
Właściwości użytkowe desek ryflowanych sprawiają, że są one często stosowane do wykańczania powierzchni wokół basenów czy stawów kąpielowych.
W sprzedaży znaleźć można deski z różnym ryflowaniem. Rowki mogą być węższe, lecz gęściej rozmieszczone. Mają one wówczas najczęściej półokrągły przekrój. Ryflowanie może też być szersze, a rowki rzadziej umiejscowione. W tym przypadku mają one najczęściej przekrój trapezu. Producenci desek tarasowych, zarówno tych drewnianych, jak i kompozytowych oferują nam też deski obustronnie ryflowane. Wybierając taki materiał, będziemy mogli zdecydować, jaki rodzaj powierzchni nam bardziej odpowiada tuż przed montażem tarasu. Przyjmuje się, że deski z szerszym ryflowaniem dobrze prezentują się na dużych powierzchniach, natomiast deski tarasowe z ryflowaniem drobniejszym lepiej sprawdzą się na mniejszych powierzchniach.
Ryflowanie desek ma również charakter dekoracyjny. Według zwolenników tego rodzaju okładzin tarasowych rowki sprawiają, że taras prezentuje się ciekawiej.
Deski tarasowe gładkie
Do niedawana tarasy drewniane wykonywane były jedynie z desek o gładkiej powierzchni. Są one nadal chętnie wybierane głównie ze względów estetycznych, ale i użytkowych. Deski tarasowe o gładkiej powierzchni są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Brak wgłębień, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia sprawia, że ich codzienne czyszczenie z piasku, igieł, fragmentów liści czy innych drobnych zanieczyszczeń jest mniej pracochłonne. Taras drewniany wykonany z desek gładkich jest też łatwiejszy w renowacji. Nie ma problemu ze szlifowaniem powierzchni drewna, np. w przypadku zmiany jego kolorystyki. Łatwiej też na takich deskach o równomierną aplikację preparatów do zabezpieczania drewna. Deski gładkie postrzega się również jako materiał mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne, a niżeli deski ryflowane, w których ryfle mogą być narażone odrywanie czy rozszczepianie.
Gładkie deski tarasowe docenią osoby, dla których ważny jest dekoracyjny rysunek włókien drewnianych. Na takich deskach jest on zdecydowanie bardziej widoczny. Deski gładkie to również dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na jednolitej powierzchni tarasu. W sprzedaży znaleźć można takie deski tarasowe montowane przy użyciu specjalnych łączników, dzięki którym połączenia poszczególnych desek nie rzucają się w oczy.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które deski tarasowe są lepsze. Oba rodzaje wykończenia mają swoje zalety i swoich zwolenników. Wybór odpowiednich desek tarasowych uzależnijmy więc od naszych osobistych preferencji oraz gustu.
Przeczytaj także: „Drewniane deski na taras – jakie wybrać? Drewno tarasowe”