Jak naprawić taras ziemny?

Już po pierwszym sezonie użytkowania, naprawa tarasu wykonanego niezgodnie ze sztuką budowlaną może okazać się nieunikniona. Wiosenne bezdeszczowe dni to dobry moment, aby rozpocząć remont tarasu i przywrócić mu dawny wygląd. Jak naprawić ziemny taras z kostki i taras na gruncie z betonu?

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Naprawa tarasu ziemnego

Taras ziemny wykańcza się najczęściej kostką brukową lub płytami tarasowymi. W przypadku takich tarasów często dochodzi do pofalowania powierzchni, na skutek nierównomiernego osiadania podłoża. Niekiedy też obserwuje się przesuwanie obramowania takiego tarasu, co z kolei może być efektem niewłaściwego umocnienia jego brzegów. O trwałości tarasu ziemnego decyduje odpowiednie wykonanie podbudowy. Naprawa tarasu ziemnego z takimi uszkodzeniami wymaga zdjęcia warstwy wykończeniowej i ponownego ułożenia jej na wyrównanym i utwardzonym podłożu. Jeśli znajdująca się pod kostką lub płytami tarasowymi podsypka została wykonana z ziemi, należy ją usunąć i w jej miejsce wykonać warstwę z piasku stabilizowanego cementem. Aby zapobiec przesuwaniu się obramowania tarasu można je zabezpieczyć stosując palisadę z betonowych tralek, osadzanych w gruncie na głębokości 30-40 cm.

Naprawa tarasu betonowego

Popękane i odspajające się płytki to znak, że remont tarasu na gruncie jest nieunikniony. Powodem występowania spękań oraz odrywania się płytek od podłoża jest najczęściej nieprawidłowe ułożenie okładziny ceramicznej – z pominięciem hydroizolacji. W takim przypadku konieczne jest zerwanie płytek oraz usunięcie resztek zaprawy z powierzchni płyty tarasowej i wykonanie posadzki od nowa z zastosowaniem płynnej folii budowlanej na powierzchni płyty. Może się jednak okazać, że popękane płytki były efektem pękania samej płyty betonowej. Dzieje się tak zwykle na skutek jej nierównego osadzania w gruncie. Pękanie płyty tarasowej może też być spowodowane wysadzinami mrozowymi w gruntach gliniastych. Kluczową funkcję, zapobiegającą pękaniu płyty pełni podbudowa wraz z podsypką. Jeśli płyta tarasowa uległa zniszczeniu konieczna może okazać się naprawa tarasu polegający na rozebraniu płyty i zbudowaniu jej od nowa, włącznie z podbudową. Wykonanie podbudowy polega na zdjęciu humusu z powierzchni przeznaczonej na taras i ułożeniu warstwy żwiru lub grubego piasku o grubości 35-50 cm, najlepiej w dwóch warstwach, przy czym każda z nich powinna być starannie zagęszczona mechanicznie. Na podbudowie wykonuje się warstwę podkładową z chudego betonu i przystępuje do kolejnych prac: układania izolacji przeciwwodnej z izolacyjnej folii budowlanej, papy izolacyjnej na lepiku lub papy termozgrzewalnej i wylania płyty tarasowej.

Przeczytaj także: „Taras wentylowany – dlaczego wato go wykonać?”

Lubię to 3
Obrazek profilowy

redakcja taras-balkon.pl

redakcja@taras-balkon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


2 + = cztery

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>